Çocuklara Kod Öğretmenin Önemi ve Nedenleri

Çocukların kod yazmayı öğrenmesi zor mu?
Çocukların kodlamayı öğrenmelerine yardımcı olmak zor görünebilir, ancak bunu kolaylaştıran akıllı hizmetler vardır. Örneğin, Scratch ve Tynker, kodlamayı sindirilebilir ve eğlenceli hale getiren yenilikçi görsel kodlama dilleri sağlar. 

Çocuklar Neden Kod Öğrenmeli?
 Kod günümüz dünyasının her alanında devrim yaratıyor; kendi kendine giden arabaları, robot destekli cerrahiyi, sosyal medyayı, yeni işleri ve daha fazlasını düşünün. Kodlamayı seçmek, çocukların geleceklerinin daha iyi mimarları olmalarına yardımcı olur. 

1. Kodlama dünyada en çok kullanılan dillerden biridir
Yakın zamana kadar Dünya genelinde kullanılan tek dil İngilizce iken; günümüzde ve belki de yakın gelecekte ortak kullanılan, hatta en değerli dil kodlama dilidir.

2. Kodlama problem çözmeyi öğretir
Tüm resme nasıl bakılacağını ve sorunun farklı bakış açılarından nasıl çözülebileceğini gösterir.
Her Kodlama atölyesinin hedefi; Hata yapmak ve eğlenmek için buradayız. İkincisi ilk olmadan mümkün olmazdı. 

3. Kodlama eleştirel düşünmeyi teşvik eder
Kodlama, problemleri sayısız küçük problemlere bölmeye yardımcı olur; size büyük problemlerle donup kalmamanızı, onları daha küçük parçalara ayırarak, küçük sorunlara çözümler bularak anlamanızı öğretir.

4. Kodlama analitik düşünceyi teşvik eder
Çevrimiçi olarak birçok tanım bulacaksınız; ancak tek bilmeniz gereken analitik düşüncenin matematik, mantık ve algoritmaların unsurlarını içermesidir.
Kodlamayı çocuklara öğretmek, erken yaşta yetiştirilirse, zihinlerini, her türlü problemi çözme zamanı geldiğinde, hatta oldukça faydalı olacak şekilde çerçeveleyecek olan analitik düşünmesini teşvik eder. 

5. Akılları hikaye anlatıcılığına yönlendirir
MIT tarafından geliştirilen görsel bir dil olan Scratch gibi çocuklar için tasarlanmış birkaç araç vardır . Scratch sayesinde çocuklar video oyunlarının “öteki tarafında” görülebilir ve karakterlere şekil verebilir, hikayeler ve ayarlar yaratabilirler. 

6. Kodlama fikirlerin şekillenmesini sağlar
Herkesin bir fikri vardır. En büyük fark, yalnızca birkaç kişinin gerçekten bunları gerçekleştirebilmesidir. Kodlama onları gerçekleştirmeye izin verir . Kodlayabilen insanlar fikirlerini uygulamaya koyabilir.  

7. Kodlama yaratıcılığı teşvik eder
Çocuk hayal ettikleri herşeyi gerçekleştirmeye izin veren bir araç olarak programlama üzerinden kendini ifade edebilirler. çocuk kodlama eğitimi 

8. Kodlamayı çocuklar daha hızlı öğrenir
Dijital çağın yerlilerine yani çocuklara bakarsak, bazı araçların kullanılmasına şaşırtıcı bir yatkınlık gösterdiklerini görüyoruz .İşte tam da bu yaşlarda onları harekete geçirmek ve kodlamayla tanıştırmak zorundayız. 

9. Kodlama bilinçli tüketici olmaya yardımcı olur
Teknolojiyi anlamak, teknolojiyi kullanmakla aynı şey değil; bu çok önemli bir nokta. Çocukların günümüz teknolojilerine doğup büyümeleri ve onları kullanmaya yatkın olmaları, onları anladıkları anlamına gelmez.

Bu yazıyı oylayın!
[toplam: 1 ortalama: 5]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir